80 młodych prawosławnych zgłoszonych na obóz roboczy na Grabarce w przygotowaniu do uroczystości Przemienienia Pańskiego

Obóz roboczy dla prawosławnej młodzieży, jaki odbywa się na Świętej Górze Grabarce koło Siemiatycz w województwie podlaskim, przyciągnął 80 chętnych uczestników. Podczas tego wydarzenia młodzi ludzie współtworzą przygotowania do uroczystości Przemienienia Pańskiego, które mają miejsce 18 i 19 sierpnia. Co więcej, tegoroczne obchody będą miały szczególne znaczenie, bowiem zostaną połączone z centralnymi obchodami stulecia autokefalii polskiej Cerkwi.

Grabarka to najważniejsze sanktuarium prawosławne w Polsce, które z małą cerkwią i żeńskim klasztorem na wzgórzu, dla wyznawców prawosławia ma takie znaczenie jak Jasna Góra dla katolików. Najważniejszym świętem, które jest tam obchodzone, jest Przemienienie Pańskie. Co roku przyciąga ono tysiące wiernych, zarówno z kraju, jak i z zagranicy, a także hierarchów Cerkwi.

Jubileusz stulecia autokefalii Cerkwi w Polsce będzie integralną częścią tegorocznych uroczystości. Zgodnie z wcześniejszymi planami soboru biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, 19 sierpnia na Grabarce odbędzie się uroczystość liturgiczna obejmująca całą Cerkiew. W ramach obchodów zostanie też ustawionych sto krzyży, jako „wotum wdzięczności Bogu od wiernych PAKP”.

Organizatorem 14-dniowego obozu roboczego, który rozpoczął się w środę, jest Bractwo Młodzieży Prawosławnej w Polsce (BMP). W obóz mogą włączyć się prawosławni w wieku od 18 do 35 lat. Tegoroczne zgłoszenia przekroczyły liczbę 80 osób, niektóre z nich spędzą na Grabarce cały obóz, inne przyjadą na krótszy okres czasu. Wielu uczestników to osoby, które przybywają na pielgrzymki i po ich zakończeniu decydują się pozostać, aby udzielić pomocy w przygotowaniach do święta.