Epidemia oszustw cyfrowych wobec seniorów na Podlasiu: straty wynoszą niemal 5 milionów złotych

Jacek Brzozowski, wojewoda podlaski, podczas konferencji prasowej przeprowadzonej w poniedziałek, zwrócił uwagę na bardzo niepokojącą sytuację. Od początku bieżącego roku zanotowano niemal 90 incydentów oszustw cyfrowych, które dotknęły seniorów. W rezultacie tych działań oszustów, starsi mieszkańcy regionu stracili prawie 5 milionów złotych. Wojewoda zaznaczył, że jest to problem o dużej skali i wyraził swoje zaniepokojenie. Zdecydowanie podkreślił konieczność edukacji na temat zagrożeń płynących z sieci.

W tym kontekście, w poniedziałek odbyło się spotkanie w ramach „Koalicji na rzecz e-bezpieczeństwa województwa podlaskiego”. Inicjatywę tę zapoczątkował sam wojewoda, a spotkanie miało charakter edukacyjny i było skierowane do seniorów. Ponadto, do koalicji oficjalnie dołączył samorząd województwa podlaskiego.

Podczas konferencji prasowej Brzozowski, korzystając z danych zebranych przez Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku, poinformował, że w ciągu pierwszych trzech kwartałów roku zarejestrowano 87 oszustw cyfrowych. W efekcie tych przestępstw, seniorzy utracili niemal 5 milionów złotych. Z zebranych danych wynika, że policji udało się odzyskać tylko nieco ponad 120 tysięcy złotych. Wśród przytoczonych przypadków znalazł się między innymi przypadek 79-letniego mężczyzny, który stracił 35 tysięcy złotych, oszukany metodą „na pracownika banku”.

Wojewoda odwołał się również do statystyk z poprzedniego roku. Wtedy to mieszkańcy regionu stracili łącznie około 3 miliony złotych na skutek oszustw internetowych, a służbom udało się odzyskać jedynie około 250 tysięcy złotych. Brzozowski podkreślił skalę problemu na tle współczesnego świata. Podczas konferencji zwrócił uwagę na jak najważniejszą rolę edukacji w zakresie bezpieczeństwa w internecie. Jego zdaniem konferencje te są ważne dla grup takich jak nauczyciele i uczniowie, samorządowcy, seniorzy czy przedsiębiorcy. Jak podkreślił, ważne jest zrozumienie konsekwencji lekkomyślności w świecie cyfrowym i nie chodzi o straszenie, ale o świadomość zagrożeń.