Popularność ogrodzeń panelowych z każdym rokiem wzrasta. Dzieje się tak nie tylko ze względu na modę. Ludzie coraz częściej dostrzegają ich liczne zalety i ogromny potencjał. Okazuje się, że ogrodzenie panelowe w ogrodzie może pełnić rolę nie tylko płotu okalającego posesję, ale i pozwala na stworzenie zorganizowanej przestrzeni. Sprawdźcie, jak można zaaranżować ogród z pomocą panelowego płotu.
Uniwersalność wielką zaletą płotu panelowego
Kiedyś dużą uniwersalnością w grodzeniu cieszyła się popularna siatka ogrodzeniowa. Niektórzy twierdzą, że ogrodzenie panelowe to nowoczesny jej odpowiednik. Pod względem uniwersalności zastosowań z pewnością tak jest, a nawet ją przewyższa. Inne cechy płotu panelowego jednak wyraźnie pokazują, że pod względem wytrzymałości zarówno na warunki atmosferyczne, jak i urazy mechaniczne ogrodzenie panelowe znacznie zalety siatki przewyższa. Do tego jest łatwiejsze w montażu i dostępne w różnych rozmiarach. Ta cecha sprawia, że płot panelowy kryje w sobie ogromny potencjał. Dostępne są nie tylko panele różnej wielkości, ale też o różnym zagęszczeniu oczek, dzięki czemu można dobrać odpowiednie stosownie do potrzeb. Z wysokich paneli buduje się ogrodzenia zewnętrzne, a w ogrodzie można wykorzystać panele niższe lub tańsze z większym rozstawem oczek do wydzielenia stref. Pozwoli to na zorganizowanie ogrodowej przestrzeni w sposób funkcjonalny i bezpieczny dla ludzi, zwierząt i roślin.
Jakie możliwości oferuje ogrodzenie panelowe w ogrodowej przestrzeni?
Ażurowość ogrodzenia panelowego pozwala na wydzielenie stref bez wizualnego ograniczania przestrzeni, ale jeśli właściciele posesji zechcą stworzyć strefę zapewniającą więcej prywatności, czy chronioną od wiatru, płot panelowy równiej się do tego nadaje. Oto lista możliwości, jakie daje ogrodzenie panelowe w ogrodzie:
– kwitnąca ściana w ogrodzie jako osłona od wiatru
Panele ogrodzeniowe są znakomitym stelażem dla roślin. Można zbudować sobie taką ściankę w strefie, gdzie mieszkańcy zamierzają korzystać z uroków słońca. Ochroni przed wiatrem i oczami przechodniów, a jeśli obsieje się ją np. groszkiem pachnącym, zapewni również sprzyjający wypoczynkowi miły zapach.
– wydzielenie strefy grillowej
Można postawić ogrodzenie panelowe w ogrodzie oddzielające resztę ogrodu od strefy grillowej. Dobrym pomysłem w części, gdzie przygotowuje się jedzenie, będzie zamiast obsiewania roślinnością przyciągającą dodatkowo owady, owinięcie paneli matą bambusową lub taśmą imitującą drewno, czy wiklinę.
– zielony płot panelowy jako otoczenie śmietnika
Aby roślinność zakrywała mało estetyczny obszar śmietnika, warto płot panelowy obsiać roślinami, które będą zielone przez cały rok i nie przekwitną.
– kojec dla psa z paneli ogrodzeniowych
W sytuacjach kiedy pies zostaje na parę godzin sam w ogrodzie lub wtedy, gdy nie lubi obcych, a na terenie posesji pojawi się kurier, czy listonosz lub przybędą goście na grilla, warto postawić kojec dla psa. W takich wypadkach będzie nieoceniony, ale trzeba pamiętać, że nie można zwierzaka trzymać w nim zbyt długo.
To tylko niektóre z możliwości, jakie daje ogrodzenie panelowe w ogrodzie. Osoby kreatywne, które lubią majsterkować, mogą wykorzystać panele ogrodzeniowe nawet do tworzenia mebli ogrodowych. Skonstruowane z paneli niewielkie gabiony mogą stać się ciekawymi kwietnikami, czy ławkami. To pokazuje, jak wielki potencjał tkwi w ogrodzeniu panelowym i dlaczego ludzie coraz częściej je wybierają.