Każdy okres w roku można połączyć z pewnymi symbolami. Jednym z nich jest okres Świąt Wielkanocnych i masowe pojawianie się w polskich domach hodowli rzeżuchy. Tymczasem okazuje się, że jest to roślina, która z całym powodzeniem może być hodowana przez cały rok.
Charakterystyka
Rzeżucha należy do rodziny kapustowatych. W naszym kraju naturalnie występuje około 14 gatunków rzeżuchy. Dwa z nich mają status antropofitów. W samej Europie występuję około 35 gatunków tej rośliny. Najbardziej popularnym gatunkiem jest potocznie zwana rzeżucha ogrodowa (a właściwie pieprzyca siewna). To ona wybierana jest jako dekoracja świąteczna. Roślina osiąga 30- 50 cm wysokości, jednak najczęściej osiąga do 10 cm, a następnie ściana jest do celów konsumpcyjnych. Co ciekawe, w pełni wyrośnięta rzeżucha ogrodowa wypuszcza zebrane w grona kwiaty. Przybierają one barwę białą lub jasnoróżową.
Prosta uprawa przez cały rok
Jak już wspomniano, nasiona rzeżuchy ogrodowej z całym powodzeniem można siać przez cały rok w donicach, albo podstawkach na domowych parapetach. W gruncie rzeżucha będzie czuć się doskonale od maja do sierpnia. Uprawa jest bajecznie prosta- niejednokrotnie kończy się całkowitym powodzeniem nawet u dziecięcych ogrodników. Posadzone nasiona kiełkują w zaledwie kilka dni. Należy jednak zadbać o zapewnienie dla kiełkującej rzeżuchy właściwych warunków termicznych. Najbardziej optymalne będzie 20- 22°C.
Uprawa hydroponiczna to najbardziej klasyczna, najczęściej wybierana metoda. Wysokiej jakości nasiona rzeżuchy wysiewane są na podłoży z waty, ligniny albo gazy, które umieszcza się na płaskim sitku kiełkownicy. Wybierając taki rodzaj uprawy, kluczowe jest dbanie o ciągłą wilgotność podłoża.
Uprawa rzeżuchy w gruncie również nie należy do skomplikowanych. Kluczowe jest tylko wybranie nasion najwyższej jakości, a także wybór właściwego stanowiska. Musi być to miejsce słoneczne albo częściowo zaciemnione. Nasiona wysiewa się rzutowo i dociska do podłoża, które można przysypać cienką warstwą ziemi. Należy także zadbać, aby ziemia, w której rozwija się rzeżucha, była zawsze zwilżona. Rzeżucha nie wymaga nawożenia ani żadnej dodatkowej pielęgnacji. Po 7- 14 dniach możemy cieszyć się gotową do ścięcia rzeżuchą. Nasiona rzeżuchy zaleca wysiewać się co 2 tygodnie.
Jak przyśpieszyć hodowlę rzeżuchy?
Pomimo tego że rzeżucha kiełkuje od zasadzenia już po kilku dniach, wiele osób pragnie poznać triki, dzięki którym uprawa będzie po prostu ekspresowa. Okazuje się, że można wskazać kilka działań, które przyspieszą wzrost. Jednym z nich jest spryskiwanie roślin kilka razy dziennie. To pozwala na wytworzenie większej wilgotności, która jest kluczowa w procesie kiełkowania. Dodatkowo warto zadbać o nieco wyższą temperaturę. Uzyskanie 23- 25° C pozwoli na szybsze przebicie się małych łodyżek.
Kolejną metodą, która przyśpieszy hodowlę rzeżuchy, jest namoczenie nasion przed ich posadzeniem. W tym celu można na 24 godziny przed wysianiem położyć nasiona rzeżuchy na wilgotnym materiale o temperaturze 30°C.
Jeśli chcemy cieszyć się ekspresową hodowlą rzeżuchy, warto zwrócić szczególną uwagę na jakość wybieranych nasion. Należy sięgnąć po starannie wyselekcjonowane nasiona, z oznaczeniem BIO albo F1, od znanych, renomowanych producentów, takich jak W. Legutko. Nasiona niepewnego pochodzenia, niskiej jakości, które były przechowywane w złych warunkach, z całą pewnością będą potrzebować więcej czasu, by wykiełkować. Co gorsza, części z nich może w ogóle się to nie udać.
Spóźniłeś się z hodowlą rzeżuchy, a święta Wielkanocne już tuż, tuż? A może chcesz cieszyć się wartościową rośliną w swoim ogrodzie, a nie chcesz długo czekać, aż rzeżucha będzie gotowa do spożycia? Jeśli tak, kilka gotowych i sprawdzonych trików czeka na Ciebie.