Chcesz zacząć nosić soczewki kontaktowe? To bardzo dobra decyzja, ponieważ ta metoda korekcji wad wzroku przynosi wiele korzyści. Przedtem musisz jednak odwiedzić specjalistę, by sprawdzić parametry, które mają kluczowe znaczenie dla zdrowia i komfortu. Czy wiesz jakie są rodzaje soczewek i w jaki sposób je dobierać? Sprawdź najważniejsze informacje!
Pierwsze soczewki? Odwiedź specjalistę
Jeśli nosiliśmy wcześniej okulary korekcyjne i wiemy jakie wady wzroku nas dotyczą, to czy ta wiedza nam wystarczy do zakupu szkieł kontaktowych? Zdecydowanie nie. Dzieje się tak dlatego, że soczewki kontaktowe bezpośrednio przylegają do oka i w związku z tym muszą być bardzo dokładnie dopasowane. W przeciwnym wypadku istnieje ryzyko podrażnień i zaburzeń widzenia. Dlatego pierwszym krokiem w kierunku decyzji o noszeniu soczewek kontaktowych, jest konsultacja u optometrysty lub okulisty.
Najważniejsze jest ustalenie z jakim problemem zmaga się pacjent. Masz wątpliwości czy każdy może nosić soczewki? Ta metoda pozwala na korekcję:
– krótkowzroczności
– dalekowzroczności
– astygmatyzmu
– prezbiopii
Dla każdej z wymienionych wad przeznaczony jest inny rodzaj soczewki. Najbardziej rozpowszechnione są krótko- i dalekowzroczność. Dla nich przeznaczone są soczewki sferyczne. Minusy są odpowiednie dla krótkowidzów, zaś plusy dla dalekowidzów.
Soczewki toryczne to produkt dla astygmatyków, z kolei osoby dotknięte starczowzrocznością (czyli prezbiopią) powinny korzystać z soczewek progresywnych.
Parametry soczewek kontaktowych – co to jest?
Parametry soczewek kontaktowych muszą być dobrane dokładnie dla Twojego narządu wzroku. Chodzi o to, by były maksymalnie wygodne i żeby były na oku niewyczuwalne. Dlatego badanie wzroku w tym zakresie polega na sprawdzeniu kształtu i wielkości oka. Optometrysta dokonuje precyzyjnych pomiarów, aby ustalić jakie parametry soczewek będą dla Ciebie odpowiednie.
Recepta na soczewki, oprócz wymaganej mocy, zawiera informacje o:
– krzywiźnie (BC)
– średnicy (DIA)
– cylindrze i osi soczewki (u pacjentów z astygmatyzmem)
– addycji (niezbędnej dla wyraźnego widzenia bliży)
Specjalista ocenia także jakość filmu łzowego, który jest ważnym czynnikiem wpływającym na poczucie komfortu w soczewkach kontaktowych. Ważną częścią konsultacji jest zebranie informacji o indywidualnych preferencjach użytkownika i jego codziennych aktywnościach – zawodowych i innych. Na tej podstawie optometrysta zaproponuje Ci optymalny rodzaj soczewek kontaktowych.
Bardzo ważnym elementem konsultacji przed rozpoczęciem korzystania ze szkieł kontaktowych, jest krótkie szkolenie z właściwego obchodzenia się z nimi. U optometrysty nauczysz się w jaki sposób zakładać i zdejmować soczewki, jak je przechowywać i pielęgnować, by nie ulegały uszkodzeniom.
Rodzaje soczewek kontaktowych
Głównym kryterium dzielącym soczewki kontaktowe, jest czas użytkowania. Dostępne są:
– Soczewki jednodniowe – idealne dla osób, które żyją w szybkim tempie i z naciskiem na maksymalną wygodę. Nie troszczysz się o ich przechowywanie, bowiem po jednym dniu noszenia wyrzucasz je do kosza. Następnego dnia otwierasz blister z nowymi, sterylnymi soczewkami. Wadą tego wariantu jest wyższy koszt. Dlatego ten rodzaj soczewek sprawdza się idealnie, gdy chcesz zakładać soczewki np. kilka razy w miesiącu lub rzadziej.
– Soczewki dwutygodniowe i miesięczne – najlepsza propozycja dla tych osób, które powinny nosić soczewki codziennie. Wybór między okresem 14- i 30-dniowym zależy od Ciebie. Soczewki o dłuższym czasie użytkowania są opcją zdecydowanie tańszą i wciąż bardzo praktyczną!
Zarówno soczewki jednodniowe, jak i te o dłuższym czasie użytkowania, oferują soczewki Soflens – popularna marka ceniona za wysoką jakość w rozsądnej cenie. W przypadku każdego rodzaju produktów niezmiernie ważne jest trzymanie się zasad higieny. Obowiązkowe mycie rąk przed każdorazowym założeniem i ściąganiem soczewek uchroni Cię przed infekcjami.